30 IV 2021 - 177. urodziny M. Bronisłąy Stankowicz - współzałożycielki Zgromadzenia Sióstr od Aniołów

W dniu wspomnienia 177 urodzin Założycielki Zgromadzenia Sióstr od Aniołów – Bronisławy Stankowicz – fragmenty książki jej poświęconej pt. „Dwa skrzydła”:

Przed wyjazdem z Wilna Stankowicze mieszkali naprzeciwko kościoła Świętego Michała Archanioła, któremu Bogumiła oddawała w opiekę wymodloną córkę i całą rodzinę. Czcią otaczała też tamtejszą Matkę Bożą Świętomichalską

– Zawsze uważałem, że rozum i wiedza przydają się też kobietom i nawet dodają im uroku, dlatego chciałem, abyś uczyła się jak bracia, także przedmiotów ścisłych. Od urodzenia byłaś ciekawa świata i uzdolniona. Kto objął wakans w instytucie rządowym w Pipenbergu? Moja Bronisia! A pamiętasz, jak zdumiałaś gubernatora w Mohylewie, rozwiązując skomplikowane zadanie? Potem przywiózł ci obrazek Serca Maryi z Rzymu – podsumował ojciec, spoglądając z dumą na córkę.

– Twoich braci urodziła moja siostra, która zmarła w połogu. Papa musiał się szybko ożenić, bo nie miał kto się nimi zająć – wyjaśniła sucho Bogumiła i zamilkła.

„Czyli małżeństwo z rozsądku, a nie wielka miłość... A jednak stanowią dobrze dobraną parę i bardzo się kochają” – rozważała w duchu zdziwiona Bronia. Marzyła o prawdziwej miłości i zrozumieniu. Rodzice dobrze się uzupełniali, może dlatego, że byli tak różni? Bronisława chciała raczej poznać kogoś podobnego do siebie, kogoś takiego jak ojciec, kto by nie osądzał, akceptował, rozumiał i nie próbował zmieniać.

Dominujący nad miastem Wilnem kościół świętych Janów

Akt chrztu M. Bronisławy Stankowicz

Copyright©2010-2016 Zgromadzenie Sióstr od Aniołów.
Strona stworzona dzięki Drupal