Wtorek z ...

​​​​​​​

23 II 2021 - Anielskie rozważanie na wtorek I tygodnia Wielkiego Postu

16 II 2021 - Z aniołami w czas Wielkiego Postu

Jutro zaczyna się czas przygotowania paschalnego. Myślę o nim już dzisiaj i jestem z tego dumna, bo często zdarzało mi się orientować w drugim czy trzecim tygodniu, że coś przecież jest inaczej, że warto Wielki Post przeżyć świadomie…

09 II 2021 - Drabina Jakuba

Jedną z najbardziej popularnych scen w Starym Testamencie jest tzw. Drabina Jakuba. Wielu malarzy próbowało ją zobrazować. „Przerabiało” się ją nawet na lekcjach języka polskiego. To moment, kiedy Jakub, z nielegalnie zdobytym błogosławieństwem od swojego ojca Izaaka, wyruszył w podróż. Celem było znalezienie odpowiedniej żony. Któregoś wieczoru, zmęczony wędrówką zasnął z głową na kamieniu. We śnie zobaczył drabinę opartą o ziemię i sięgającą nieba. Po niej poruszali się aniołowie – jedni w górę, inni w dół.

02 II 2021 - Nie aniołów przygarnia

Dzisiejszy wtorek to Uroczystość Ofiarowania Pańskiego. Tajemnica tego święta, to ofiarowanie pierworodnego Syna Bogu Ojcu. Jest to też Dzień Życia Konsekrowanego. Osobiście przeżywam go, jako „walentynki” J Ale w liturgii słowa aż roi się od anielskich motywów. A to pewnie dlatego, że aniołowie od samego początku pojawienia Jezusa na ziemi, całkowicie zaangażowali się w Jego misję. Nie może ich zabraknąć w dniu, kiedy On zostaje przyniesiony do świątyni jerozolimskiej.

26 I 2021 - Hagar i anioł

Bardzo lubię przyglądać się spotkaniom aniołów z ludźmi, opisanym w Biblii. Wsłuchuję się w pytania, które zadają, obserwuję reakcje, staram się uchwycić misję. Jedną z kobiet, które spotkały anioła jest Hagar – niewolnica Sary, którą ona dała swojemu mężowi Abrahamowi za żonę (Rdz 16). Cel był jeden – Hagar miała urodzić dziecko, które oficjalnie byłoby potomkiem Abrahama. Historia trudna, okrutna, nie licząca się z człowiekiem. Hagar po tym, jak zaszła w ciążę uciekła na pustynię, bo nie mogła znieść upokorzeń ze strony Sary. I tam, przy źródle znajduje ją anioł.

19 I 2021 - Trzech Gości u Abrahama

Na początku roku kalendarzowego wymyślam sobie postanowienia. Różnie z nimi potem bywa. Jedne udaje się zrealizować, inne okazują się zbyt trudne. W tym roku, kiedy się nad nimi zastanawiałam, przyszła mi do głowy ikona Andrieja Rublowa – Trójca, a więc biblijna scena wizyty Boga u Abrahama. Patriarcha już wiele lat wcześniej zawarł przymierze z Bogiem, w ramach którego miał zostać „Ojcem wielu narodów”. Spełnienie tej obietnicy jednak nie nadchodziło. Któregoś upalnego dnia zatrzymali się u niego trzej wędrowcy.

12 I 2021 - Aniołowie w czasie chrztu

W ostatnią niedzielę wspominaliśmy Chrzest Jezusa w rzece Jordan. To jest dobry moment, żeby zatrzymać się nad tajemnicą mojego chrztu. Jezus nie musiał go przyjmować. W moim przypadku sprawa wygląda inaczej. Z zewnątrz, po obrzędzie polania mojej głowy wodą nic się nie zmieniło. Jedynym świadkiem, który dostrzegł różnicę… był mój anioł stróż i inni aniołowie asystujący przy sakramencie.

05 I 2021 - Aniołowie i gwiazdy

Pod koniec grudnia mogłam obserwować niezwykłe zjawisko Wielkiej Koniunkcji Jowisza i Saturna. Niektórzy twierdzą, że właśnie to była gwiazda, za którą przybyli Mędrcy ze Wschodu, żeby oddać cześć Jezusowi. Jutro Uroczystość Objawienia Pańskiego – Epifania. Głęboki sens tego święta leży w tym, że Chrystus nie przyszedł na świat, żeby zbawić Żydów, czy katolików, ale także narody pogańskie.

29 XII 2020 - Przełom Roku

Teolodzy mają różne zdanie na temat tego, czy aniołowie zostali stworzeni przed, czy równo z czasem. Niezależnie od tego, towarzysząc nam, są w czasie obecni. Jako nieśmiertelni, „przeżyli czasów wiele”. Gdy raz zaczęli istnieć, już nie przestaną. Jak nasza dusza.

22 XII 2020- Magnificat

Coraz bliżej rozwiązania! Maryja jest dzisiaj u Elżbiety. Spotykają się dwie kobiety i dwoje dzieci. W nich i pomiędzy Nimi obecny jest Święty Duch. A owocem, reakcją jest uwielbienie Boga!

Strony

Subskrybuj RSS - Wtorek z ...
Copyright©2010-2016 Zgromadzenie Sióstr od Aniołów.
Strona stworzona dzięki Drupal