LITWA

1. CENTRUM KSZTAŁCENIA RODZINY W NOWEJ WILEJCE

„Na królewskim szlaku” – wakacje dla dzieci 2023

W dniach od 17 do 22 lipca w Centrum Kształcenia Rodziny w Nowej Wilejce odbył się letni obóz dla dzieci zatytułowany: „Na królewskim szlaku”. W obozie wzięły udział dzieci z polskich szkół na Wileńszczyźnie. Dzieci każdego dnia brały udział we Mszy Świętej. W czasie trwania obozu miały możliwość poznać historię królów biblijnych, następnie królów Polski i Litwy. Robiły to poprzez udział w spotkaniach tematycznych, wspólny śpiew i małe dzieła plastyczne. Podczas obozu mogły odkrywać i prezentować swoje różnorakie umiejętności i talenty. Wiele czasu spędzały na placu zabaw, gdzie służyło im słońce i świeże powietrze. Atrakcją był wyjazd do Polski i wspólne zwiedzanie Wigier, Sanktuarium w Studzienicznej, Augustowa i rejs po okolicznych jeziorach. Dla dzieci był to czas wspólnej zabawy, radości, zawierania przyjaźni, odpoczynku duchowego i fizycznego.

Konferencja „Wileńszczyzna miejscem wzrastania do chwały Chrystusa Pana”.

Teren przy Centrum Kształcenia Rodziny upiększa ścieżka edukacyjna pt. „Wileńszczyzna miejscem wzrastania do chwały Chrystusa Pana”. 16 września 2023 r., aby rozpowszechnić wiedzę o świętych postaciach Wileńskiej Ziemi, została zorganizowana konferencja „Wileńszczyzna – miejscem wzrastania dla chwały Chrystusa Pana”. Mszy świętej inicjującej wydarzenie przewodniczył ks. Waldemar Lisowski, który przybył z USA (obecnie duszpasterz Litwinów w Nowym Yorku), w homilii wspominał kolegę z ławki szkolnej – Marka Buzana, który był dla niego wzorem wiary, wierności Bogu i pokory w przyjęciu krzyża choroby, a który teraz widnieje na jednej z tablic umieszczonej na ścieżce. Ks. Lisowski podkreślił, że każdy z nas może być dorodnym drzewem i wydawać piękne owoce swojego życia.

Wśród prelegentów byli: Zmartwychwstanka z Rzymu s. Anna Skalik, która przedstawiła osobę bł. Celiny Borzęckiej i jej związki z Wilnem; s. dr Anna Mroczek, która wygłosiła referat: Zgromadzenia bezhabitowe – odpowiedzią na reżim carski po powstaniu styczniowym oraz  zasługi dla Kościoła w Wilnie Sługi Bożego abp. Wincentego Kluczyńskiego; o. dr Marek Dettlaff, który uwidocznił rolę ojców franciszkanów w rozwoju chrześcijaństwa w Litwie; Albert Wołk, który przedstawił wileńskich męczenników – świadków Chrystusa z II wojny światowej; Alicja Dacewicz która wygłosiła wykład dotyczący  filarów duchowej świątyni Bożego Miłosierdzia oraz dr Iwona Mikłaszewicz, która  ukazała świadków Chrystusa z czasów komunizmu i transformacji ustrojowej z nowowilejskiej perspektywy.

Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach Konkursu Polonia i Polacy za granicą 2023.

„Publikacja wyraża jedynie poglądy autora i nie może być utożsamiana z oficjalnym stanowiskiem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów”

Zgromadzenie Sióstr od Aniołów we współpracy z Centrum Kształcenia Rodziny w  2023 roku realizowało dwa zadania publiczne:

1.Aktywizacja działalności i modernizacja budynków Centrum Kształcenia Rodziny (CKR)

Projekt dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023“ w kwocie 90 000,00 PLN

Całkowita wartość projektu – 111 697,30 PLN

Data realizacji projektu od 1 stycznia do 30 grudnia 2023 r.

2. ”Święte Korzenie” Polaków Wileńszczyzny

Projekt  dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2023“ w kwocie 19 775,00 PLN

Całkowita wartość projektu 30 845,00 PLN

Data realizacji projektu od 1 lutego do 30 grudnia 2023 r.

Projekt „Profilaktyczno-terapeutyczna edukacja polskich rodzin w nowowilejskim Centrum Kształcenia Rodziny“ 2022

Projekt jest dofinansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu „Polonia i Polacy za Granicą 2022“  w kwocie 90 220,00 PLN

  1. Całkowita wartość projektu – 95 548,00 PLN
  2. krótki opis zadania:

Już trzeci rok z rzędu działalność gabinetów specjalistycznych i prowadzenie licznych warsztatów pod dachem  Centrum Kształcenia Rodziny zawdzięczamy dofinansowaniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Rzeczpospolitej Polskiej.

W roku bieżącym działają gabinety: logopedy, psychologa, kinezyterapii i  pracownika socjalnego. 

Dwie tury warsztatów dla przedszkolaków: „Odkrywcy świata” są już za nami, obecnie trwają warsztaty dla seniorów: „Ku zdrowotności” i szkoła dla rodziców i warsztaty dla małżeństw oparte na duchowości małżeństwa i rodziny. Realizacja zadania jest relacjonowana na bieżąco w aktualnościach na stronie CKR: https://centrumrodziny.lt/pl/blog/

Realizacja projektu potrwa do 31 grudnia 2022 r.

********************************************

Wszystkie działania w/w projektu zostały zrealizowane. Charakteryzował się tym, że jego działania były dedykowane dla pełnej gamy wiekowej członków polskich rodzin:  od najmłodszych do najstarszych. W projekcie uczestniczyło 232 osoby. Największym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty dla najmłodszych. Wszystkie działania przeprowadzone były w języku polskim i uczestniczyli w nich przede wszystkim Polacy z Nowej Wilejki, w której polska mniejszość wyjątkowo stanowi liczebną większość lokalnego społeczeństwa.

Szczegóły i dokumentacja zdjęciowa wydarzeń w aktualnościach na stronie CKR: https://centrumrodziny.lt/pl/blog/

Projekt „Profilaktyczno-terapeutyczna edukacja polskich rodzin w nowowilejskim Centrum Kształcenia Rodziny“

„Projekt finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za Granicą 2021“

Już drugi rok z rzędu działalność gabinetów specjalistycznych i prowadzenie licznych warsztatów pod dachem Centrum Kształcenia Rodziny, zawdzięczamy dofinansowaniu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów (KPRM) Rzeczpospolitej Polskiej.

W minionym roku działały gabinety: logopedy, psychologa, psychoterapeuty i pracownika socjalnego. Bezpłatnej pomocy, konsultacji udzielono dla 210 osób.

Warsztaty dla seniorów, małżeństw oraz rodziców były prowadzone zarówno na żywo, online i w formule hybrydowej. Podczas 16 zajęć dedykowanych osobom dorosłym poruszane były tematy bardzo aktualne w relacjach małżeńskich, rodzicielskich tudzież rodzinnych. Zajęcia te relacjonowane były na bieżąco w aktualnościach na stronie CKR: https://centrumrodziny.lt/pl/blog/

Realizacja projektu została ukończona w dniu 31 grudnia 2021 r.

2. DOM DLA GOŚCI CKR

Dzięki Ministerstwu Spraw Zagranicznych Rzeczpospolitej Polskiej, które ma największy finansowy udział w realizacji projektu, w 2021 roku kontynuowaliśmy rekonstrukcję budynku na potrzeby osób korzystających z Centrum Kształcenia Rodziny. Sfinalizowanie prac wykończeniowych zawdzięczamy również wsparciu Fundacji Pomocowych: Fundacji Angeli Terrae, Fundacji Orlen, Fundacji Dobroczynności Atlas. Diecezja Augsburg z Bawarii ma również w tym swój istotny udział i oczywiście wielu Ludzi Dobrej Woli z Polski. Niech Dobry Bóg, wszystkim stokrotnie wynagrodzi i wesprze w potrzebach, których ludzie nie są w stanie zaspokoić.

Poniżej prezentujemy zdjęcia z realizacji prac wykończeniowych:

3. W Wilnie

Siostry katechizują w szkołach i przy parafii, zarówno grupy dzieci, młodzieży jak i dorosłych. Oprowadzają turystów po Wilnie, przybliżając historię i tradycję miasta oraz całej Litwy. Organizują dni skupienia, rekolekcje „wakacje z Bogiem” dla dzieci i młodzieży.